europass

Have time for a quick survey?

We want to provide you with the best experience, so your feedback is very valuable to us. All you need to do is answer 5 simple questions

Takes 3 minutes

or

Yurt dışında çalışmaya hazırlık

Başka bir AB ülkesinde çalışmayı planlıyorsanız, becerilerinizi ve yeterliliklerinizi bir işverene veya sizi işe alacak kişiye anlayacakları şekilde sunmanız gerekecektir. Yurt dışında çalışmaya hazırlanırken işinize yarayacak tüyo ve bilgilerden oluşan bir kontrol listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 

  Ulusal Yeterlilikler Çerçevenizi (UYÇ) kontrol edin

  Ülkenizdeki Uluslararası Yeterlilikler Çerçevesi (UYÇ)’nde yeterlilik seviyenizi öğrenin. Birçok ülkede yeterliliğinizin anlaşılması için ulusal eğitim sisteminde yer alan farklı yeterlilik türlerinin haritasınn çıkarıldığı bir UYÇ vardır.

  Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi(AYÇ)’ndeki yeterlilik seviyenize de bakabilirsiniz. AYÇ Avrupa’da yeterliliklerin karşılaştırılmasını sağlar. Çoğu Avrupa ülkesi ulusal yeterliliklerinin haritasını AYÇ ile uyumlu olacak şekilde çıkarmıştır. CV’niz ve başvuru evraklarınızda UYÇ ve AYÇ seviyelerinizle ilgili bilgilere yer verebilirsiniz. Eğitim kurumunuz size yeterliliklerinizle ilgili bilgi verebilir.

  Young woman comparing EQF levels
  Mobile phone and stethoscope

  Mesleğinizin veya işinizin yasal düzenlemeye tabi olup olmadığını kontrol edin

  Bazı meslekler (hekimlik, avukatlık, mimarlık vs.) birçok ülkede yasal düzenlemeye tabidir.

  Bir diğer deyişle o ülkede bu işlerde çalışabilmek için belli başlı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Mesleğinizin ryasal düzenlemeye tabi meslekler veri tabanında yer alıp almadığını kontrol edin.

  Bu işlere başvurabilmek için belli başlı kriterleri yerine getirmeniz gerekir ve sınava girmeniz gerekebilir. Mesleğiniz yasal düzenlemeye tabi ise ve mesleki yeterliliklerinizin tanınması için başvuru yapmanız gerekiyorsa:

  Yeterliliklerinizin tanınmasını sağlayın

  Çalışmak istediğiniz ülkedeki ENIC-NARIC merkezi ile irtibata geçin. ENIC-NARIC merkezleri yabancı ülkelerden alınan yeterliliklerin tanınması hakkında değerlendirmelerde bulunup tavsiye vererek yeterliliklerinizi işverenlere ve sizi işe alanlara açıklamanıza yardımcı olabilirler.

  Multi-coloured folders piled up

  Bütün evraklarınızı hazırlayın

  Çalışmak istediğiniz ülkedeki işverenler veya kurumlarla paylaşabilmeniz için diplomalarınız, not dökümleriniz ve diğer belgeleriniz mutlaka elinizin altında olsun. Evraklarınızı tercüme ettirmeniz de gerekebilir.

  Bütün dijital belgelerinizi Europass Kütüphanenizde depolayabilirsiniz.

  • Yükseköğretim yeterliliğiniz varsa, ne eğitimi aldığınızı açıklayabilmeniz için öğrenim gördüğünüz kurumdan yeterliliğinizle ilgili faydalı bilgiler içeren Diploma Eki’ni talep edebilirsiniz.
  • Mesleki eğitim yeterliliğiniz varsa, ne eğitimi aldığınızı açıklayabilmeniz için mesleki eğitim yeterliliğinizle ilgili faydalı bilgiler içeren bir Europass Sertifika Eki alabilirsiniz.